Globálne zločinecké siete odhalené vďaka dešifrovaniu aplikácie Encrochat

Autor: Andrea Raceková | 4.7.2020 o 14:30 | (upravené 4.7.2020 o 17:49) Karma článku: 3,74 | Prečítané:  762x

Dekódovanie telefonickej siete Enrochat doviedlo Europol a policajné zložky z viacerých európskych krajín k odhaleniu viac ako 800 zločincov. Zadržané boli tony drog, veľké množstvo nelegálne držaných zbraní a milióny eur. 

Dlhoročná spolupráca medzi Európskym policajným úradom (Europolom) a policajnými zložkami Francúzska a Holandska viedla k odhaleniu globálnych sietí organizovaného zločinu. Na tlačovej konferencií v holandskom Haagu o tom minulý štvrtok informoval výkonný riaditeľ Europolu Wil van Gemert, ktorý vyhlásil, že dešifrovaním francúzskej telefonickej siete Encrochat sa 

"narušili rôzne zločinecké aktivity, vrátane násilných útokov, korupcie, pokusov o vraždu a rozsiahly obchod s drogami." (Zdroj: BBC)

Cieľom operácie, ktorá aktívne prebiehala od roku 2016, bola snaha o dešifrovanie komunikácie v telefonickej sieti Encrochat, ktorú používalo okolo 60 000 ľudí žijúcich nie len v krajinách Európskej únie, ale aj v Mexiku či na Blízkom východe. Francúzskej polícií sa šifru podarilo rozlúštiť v marci tohto roku, čo im umožnilo prečítať si takmer 100 miliónov správ. Získané informácie následne posunuli Europolu, ktorý zastrešoval operácie v jednotlivých krajinách vrátane Veľkej Británie, Švédska a Nórska. Keďže samotná spoločnosť Encrochat označila svoju sieť za ´revolučnú´ v sfére šifrovanej komunikácie (Zdroj: Encrochat Solution), jej používatelia v správach otvorene diskutovali o svojich budúcich plánoch, ktoré zahŕňali obchody so zbraňami a drogami triedy A (kokaín, extáza, heroín) a B (marihuana), pranie peňazí, útoky na nepriateľské gangy, či vyhrážanie. V komunikácií sa dokonca nachádzal aj  detailný opis a cenník týchto služieb, ako aj mená potencionálnych obetí. 

"To, s čím sa za normálnych okolností stretávame iba vo filmoch, sa stalo pred našimi vlastnými očami." Andy Knaag, riaditeľ holandského Národného  kriminálneho vyšetrovacieho úradu.  (Zdroj: VICE)

Na rozdiel od klasických mobilných aplikácií, ktoré sa často stávajú terčom externých útokov a hackerov, resp. sa dajú nabúrať, na používanie Encrochatu bol potrebný špeciálne upravený telefón, ktorý obsahoval všetky potrebné komunikačné aplikácie. Takto vylepšené zariadenie záujemcov stálo cca 1500 libier. Obsahovalo niekoľko vylepšení, ktoré mali zabrániť akémukoľvek zneužitiu či úniku informácií. Jedným z nich bola možnosť úplného vymazania všetkých správ poslaním špeciálnej SMS správy na potrebné zariadenie, alebo zadaním unikátneho 4-miestneho kódu namiesto kľúča na odomknutie obrazovky. 

Okrem toho, že táto operácia zachránila množstvo potencionálne stratených životov, podieľala sa aj na úplnom rozbití niekoľkých zločineckých skupín. Britská Agentúra pre kriminálnu činnosť ju považuje za najväčšiu policajnú akciu tohto typu v doterajšej histórií Spojeného kráľovstva (Zdroj: NCA). Iba v samotnej Veľkej Británií sa polícií podarilo zadržať 746 podozrivých, pričom zaistila 54 miliónov libier, dve tony drog a 77 zbraní. (Zdroj: NCA) Zadržaní používatelia Encrochatu patria k pešiakom, ale aj bossom britských gangov. Podobné výsledky hlási aj polícia vo Francúzsku a Holandsku. Tá holandská navyše objavila 19 ilegálnych laboratórií na výrobu syntetických drog. 

Zdroj titulnej fotografie: Twitter konto @Europol

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Rozhovor

Finančník Soros: Moji nepriatelia sa učia jeden od druhého

Rozhovor s finančníkom Georgeom Sorosom.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Držme palce Dankovi

Je taký smiešny, že je v jeho silách zlikvidovať aj tradičnú značku.


Už ste čítali?